I v listopadu si můžete přinést ze svých vycházek do přírody cennosti, které pomohou udržet v užitkové a okrasné zahrádce rovnováhu.
Možná jste si někdy všimli, že půda na zarostlé louce je vzdušná a měkká. V porostu nedotčeném prací člověka existuje skrytý život. Bakterie, žížaly a drobný hmyz pojídají organické zbytky rostlin a svou činností zeminu kypři. Ať už promícháváním, hloubením otvorů nebo plyny, které produkují.
Čtěte také:
Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody
Čtěte také:
5 věcí, které musíte vidět v Českém Švýcarsku
Čtěte také:
Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií
Čtěte také:
Cykloexpedice českou Vysočinou
Čtěte také:
Bizarní zvyky národů z celého světa
Naberte odvahu a pokuste se vytvořit takové prostředí ve své zahradě. Zapomeňte na napodobování mechanických postupů zemědělců a vystříhejte se přešlapů vůči zdravé půdě. Nic neškodí neviditelnému životu v půdě více než sluneční paleva na holé meziřádky v záhonech, drůbež sbírající drobné živočichy a podzimní rývání, které převrátí život v půdě zcela naruby.
Chcete-li, aby se země kypřila sama, každou volnou záhonku třeba i nakrátko osejte míchanou na zelené hnojení a každý podzim na ni navrstvěte vyzrálý kompost. Ochráníte tak půdní bakterie před smrtonosným ultrafialovým zářením a zajistíte drobnému životu neustálý přísun potravy. Ať už jde o zelený porost zapravený do země, nebo hmotu, kterou vyrobili v kompostéru bakterie.
Čtěte také:
Překyselení těla - projevy a důsledky
Čtěte také:
Ve skleníku rostou vitamíny i nyní
Čtěte také:
Postarejte se o zdraví svého trávníku
Čtěte také:
Aby při okopávání nebolela záda
Čtěte také:
Je čas vysadit ovocné stromky
Zapomeňte na rýčování či orbu a nahraďte jej zapracováním organického materiálu do půdy motykou nebo malým kultivátorem, který naruší pouze nejsvrchnější vrstvy půdy. Zemina se během dvou-tří sezón změní k nepoznání.
V neposlední řadě jsou pozdní podzimní zásahy spojené s obděláváním půdy často velmi nevybíravé i vůči drobné fauně, která se již utáhla před zimou do úkrytů. V lepším případě jim rýčem pouze zbouráte a obrátíte na ruby skrýše. Ale také hrozí, že přitom může dojít ik usmrcení vašich neocenitelných spojenců či dokonce k narušení celkové křehké rovnováhy mezi živými organismy, o kterou léta pracně usilujete.
Pokud je počasí příznivé, zahrádkář si dokáže i listopadu přinést ze svých vycházek do přírody cennosti, které mu pomohou udržet v užitkové a ochranné zahrádce rovnováhu.
Výhodou těchto materiálů je, že jsou lehké a po několika procházkách shromáždíte dostatek materiálu k tomu, aby příroda pracovala ve váš prospěch.
Co se vám sejde v podzimní zahradě
Listy
Listí, které napadalo v bukové hoře a ještě není přerostlé myceliem hub, je cennou surovinou pro domácí výrobu listovky. Stačí ho jen v termokompostéru promíchat v poměru 2:1 s nevyzrálým letošním kompostem a během jedné sezóny se přemění na voňavou listovku. Ta je ideální pro mulčování půdy pod jahodami. Ty milují jemně kyselé pH půdy, které citelně pomáhá při zvyšování úrody. Obzvláště na záhonech polévaných studniční vodou.
Hrabanka
I borůvky, brusinky a klikva vyžadují kyselou reakci půdy. Proto jim přijde vhod, pokud na podzim pod nimi obměníte krycí část půdy jehličnatou hrabankou ze smrkových lesů. Bakterie už narušily jehličí a pomalu ho začaly měnit na kyselou organickou hmotu, kterou tyto drobné ovociny milují. Nová nástilka kromě dokyselení půdy vytvoří také tepelněizolační vrstvu nad kořeny, které se stihnou rozrůst v nové nahrabané vrstvě. V době, kdy jsou rostliny bez olistění, se tento úkon činí mnohem lépe než během vegetace.
Kůra
Z kmenů smrkových vývratů a sucharů stojících v hoře lze bez námahy sesbírat kůru, která je výborná pro nastýlání ozdobných záhonů nebo tlumení podrostu pod keříčkovým rybízem a angreštem. Jelikož je tenká a lámavá, lehce ji sekerou na špalku nalámete na menší kusy, se kterými se záhon pohodlněji mulčuje. A pokud chcete být o krok před ostatními, nasbírejte si pod sosnami koblihy a použijte je jako doplněk ke kůře.