9.4 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůZahradaAby při okopávání nebolela záda

Aby při okopávání nebolela záda

Malý elektrický kultivátor vám s lehkostí pomůže zpracovat půdu na zahradě.

Sklizní úrody práce na zahrádce nekončí. Třeba vysadit česnek hůl, doplnit ozdobné cibuloviny do okrasných záhonů a vysít špenát s kozlíkem pro časnou jarní sklizeň. Někdo se rozhoduje založit podzimním výsevem trávník, ti ​​zkušenější se později pustí i do pozdního výsevu mrkve a petržele, které na záhonech vyklíčí až na jaře.

Čtěte také:

Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody

Čtěte také:

5 věcí, které musíte vidět v Českém Švýcarsku

Čtěte také:

Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií

Čtěte také:

Cykloexpedice českou Vysočinou

Čtěte také:

Bizarní zvyky národů z celého světa

Žádná z těchto prací se neobejde bez důkladného překypření a provzdušnění zeminy na záhonech. I když není motyky, která by si s touto výzvou v mocných a vytrvalých rukou neporadila, existuje způsob, jak si práci usnadnit. Bez unavených zad, s výraznou úsporou času.

Elektrická motyčka, kultivátor či půdní fréza – ať je na krabici kterýkoli z těchto nápisů, uvnitř se skrývá lehký stroj s elektrickým pohonem, jehož užitečnost předčí očekávání. Je vybaven 700wattovým motorem a dokáže skutečně pomoci.

Čtěte také:

Překyselení těla - projevy a důsledky

Čtěte také:

Ve skleníku rostou vitamíny i nyní

Čtěte také:

Z lesa do zahrady

Čtěte také:

Postarejte se o zdraví svého trávníku

Čtěte také:

Je čas vysadit ovocné stromky

Zvládnutelný pro každého
I když záběry na videích vypadají při poskakujících hrudkách zeminy akčně a dynamicky, malý elektrický kultivátor je klidným, pohodovým strojem, k jehož zvládnutí není třeba ani odvahy, ani mocné ruce.

Flegmaticky se stabilním tempem přehrabuje zeminou a citlivě reaguje na pohyb rukou. Pokud získá volnost, dere se po zádech dopředu, pokud ho ruce začnou přitahovat k sobě, noří se do země a kypří ji do hloubky. Při tom se nikdy neprokope hlouběji než 20 centimetrů pod zem, protože jej zastaví v postupu kovový kryt.

Předností elektrického kultivátoru je jeho výborná manévrovatelnost. Je dobře ovladatelný v malém skleníku, lze s ním kopírovat okraje uliček v zahradě a nic se nestane, ani když narazí na betonovou zídku či jinou překážku. Nemá tolik sil, aby vyvedl zahrádkáře z dobré nálady. Snad jen na napájecí kabel je třeba dávat pozor, aby se nenavinul do stroje.

V lehké zemi bez přípravy
Udržované záhony s lehkou půdou jsou pro kultivátor hračkou. Bez jakékoliv přípravy v nich zeminu najemno nahrudkuje a zapracuje do ní vše, co mu přijde do cesty. Ať už jde o granulovaná organická hnojiva, jednoleté plevele, které vyklíčily po sklizni, nebo mladý porost hořčice vysetý na zelené hnojení.

Po jeho zásahu je třeba už jen brázděný záhon srovnat hráběmi a je připravena na výsev či výsadbu.
Pokud se v lehké zemi najdou skály a kameny, obvykle zůstanou na povrchu, aby je bylo možné sesbírat. Jen zřídka se stane, že se velký oblázek zasekne mezi noži a krytem převodovky. V takových situacích většinou pomůže kladivo. Překážkou nejsou ani ušlapané chodníčky, které lze ze stran postupně přerýt a opět je využít.

Připravená záhoda je jako ze zahrádkářské výstavy. Bez chybiček.

Těžká země může být oříškem
Jílovitá země, která se v suchu mění ve skálu, do které ani motyka nemá chuť se seřezávat, je výzvou i pro elektrický kultivátor. Buď je třeba vystříhnout počasí a vstoupit jím do vlhké země, nebo třeba záhonu předpřipravit rýčováním. Ve chvíli, kdy se podaří nožům proniknout ulehnutou skořápkou, začíná cosi, co člověk svou silou nedokáže.

Kultivátor rozbije zeminu na pěticentimetrové hrudky, které se úspěšně uhýbají před noži. Vytvoří se mezi nimi vzduchové mezery, které nadzvednou záhonu io 10 centimetrů. Jako byste najemno zrylovali a čekali na příchod mrazů.

Jelikož každý zahrádkář se snaží takovou zeminu zlepšit vyzrálým kompostem, rašelinou, zahrádkářským substrátem nebo popelem, kultivátor je cestou k nejrychlejšímu promíchání s hlínou. Je úžasné sledovat, jak se dvě nesourodé masy mísí tak, jak to nedokáže udělat rýč ani motyka.
Při vysévání jemných semínek do řádků takové země se sice jejich zasypání substrátem či jemnou zemí ze sáčku nevyhnete, práci kultivátoru však ničím nenahradíte. Stojí to i za námahu s případným přerýváním.

Údržby se neobávejte
Elektrický kultivátor nevyžaduje více pozornosti než rýč. Stačí jej jen po každém pracovním zátahu očistit od zeminy a opět uskladnit kdesi v zahradním domku nebo garáži. Nevyžaduje speciální mazání ani údržbu motoru. Je téměř jako elektrická sekačka, která obvykle přežije i to, když ji přes sezónu zapomenete čistit od nánosů trávy.

Pokud jste dosud měli oči pouze pro velké benzinové kultivátory, které v malé zahrádce jen s obtížemi lze manévrovat, malá elektrická fréza je pomocníkem, který je lékem na tuto bolíčku. Sice nemá dost sil na jeden zátah zpracovat půdu v ​​celé zahradě, o to víc však pomůže, když si jej vždy přinesete k hřídce, na které pracujete.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články