9.4 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůZahradaJe čas vysadit ovocné stromky

Je čas vysadit ovocné stromky

Do prvních mrazů se stihnou na novém místě zakořenit, a na jaře vypučí v plné síle. Poohlédněte se po dvoře a zahradě, abyste včas odeslali objednávku na ovocné výpěstky.

Pokud se vám nyní v hlavě rozehrály vzpomínky na vysokou košatou třešeň v zahradě prarodičů, měli byste vědět, že ne každý ovocný stromek musí dorůst do ohromných rozměrů. Zatímco nízká sloupovitá jabloň si vystačí o ploše 50 x 50 centimetrů, třešeň na pomalu rostoucím podnoži nevytvoří korunu širší než dva metry. Mohutné vysokokmeny vyšly pro náročné sklízení z módy.

Čtěte také:

Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody

Čtěte také:

5 věcí, které musíte vidět v Českém Švýcarsku

Čtěte také:

Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií

Čtěte také:

Cykloexpedice českou Vysočinou

Čtěte také:

Bizarní zvyky národů z celého světa

Péče o ovocné stromky se už dávno netočí kolem postřiků, náročného stříhání a pádů ze žebříku při sklízení ovoce. Nejprodávanější stromky mají středně velký vzrůst a jsou odolné vůči mnoha chorobám. I když to neznamená, že překonali své předchůdce po všech stránkách, jsou méně náročné na ošetřování. Můžete se pustit do jejich pěstování i přesto, že o tom vůbec nic nevíte.

Vybírejte s přehledem
Každý z ovocných výpěstků vznikl spojením dvou stromků. Podnož určuje tempo růstu a velikost budoucího stromku. Je to jen krátký kmínek s kořeny, do kterého ovocnáři nechali vrůst očko ušlechtilé odrůdy. Z očka vyrostl kmen s prvními větvemi, který bude každoročně přinášet vytouženou úrodu. Právě ten rozhoduje o tom, jak budou vypadat a chutnat plody, které sklízíte. Je to jako živá skládačka, kterou vypěstovali ovocnáři ve svých školkách.

Čtěte také:

Překyselení těla - projevy a důsledky

Čtěte také:

Ve skleníku rostou vitamíny i nyní

Čtěte také:

Z lesa do zahrady

Čtěte také:

Postarejte se o zdraví svého trávníku

Čtěte také:

Aby při okopávání nebolela záda

Díky jejich šikovnosti si můžete vybrat stromky na míru. Takové, které vám nepřerostou přes hlavu a dopůjčí radost z bohaté úrody. Není lepší cesty jak oslovit přímo některou z ovocnářských firem. Nejenže vám poradí při objednávce, které odrůdy u vás budou růst nejlépe, ale včas odhalí situace, kdy se vyplatí k objednávce přihodit o jeden stromek navíc. To proto, aby se květiny správně opylily a úroda byla bohatá.

Pak už jen chvíle čekání, než se před vašimi dveřmi ocitnou ovocné výpěstky připravené k výsadbě. Zatímco většina z nich bude prostokořenná, některé z kompaktnějších forem mohou být v kontejnerech.

Téměř bez příprav
Výsadba stromků nevyžaduje ani zkušenosti, ani přípravy. Stačí jen dodržet několik jednoduchých pravidel, aby se holé větve na jaře rozzářily květinami a listím. Vykopejte jámu, která svojí velikostí kopíruje kořenový systém výpěstku. Obvykle není mnohem větší než kbelík, takže se ani nezapotíte. Mimo její střed nabijte starou laťku s oblými rohy nebo kulatý kolík, který sahá do výšky koruny. Bude pevnou oporou do chvíle, než se novými kořeny ukotví stromek v zemi tak, aby odolal i náporu silného větru. To může trvat jednu sezónu.

Prohlédněte kořenový systém a odstřihněte konce těch kořenů, které jsou poškozené. Vytvoříte tak čerstvou ránu, která se ve vlhké zemině rychle zahojí. Podpoříte tím kořeny k regeneraci, což pomůže k jejich rychlejšímu rozvětvování. Takto připravený stromek vložte do jámy, kterou jste předem štědře zalili vodou a zasypte jej zeminou. Dbejte, aby byl stromek zasazen ve stejné hloubce jako ve školce. Obvykle to znamená, že zduřelé místo srůstu je přibližně na jednu dlaň nad terénem.

Po důkladném opakovaném zalití a upěchování zeminy uvažte stromek ke kolíku a zakraťte jeho větve. Povýsadbový řez je zárukou toho, že kořeny budou v rovnováze s nadzemní částí a stromek bude mít dostatek energie na to, aby začal růst. Obvykle to znamená zkrácení nadějné čtveřice letorostů o dvě třetiny jejich délky. Pokud byste tento krok vynechali, ztratili byste jednu celou sezónu, než byste přišli na příčinu, proč stromek zaostává v růstu. Možná jste o tom dosud nevěděli, ale čím intenzivněji je stříháte, tím silněji rostou. Nesmí vám být líto malých větviček, které sotva začínají tvořit korunu. Je pouze na vás, zda provede řez přímo po výsadbě, nebo na jaře po odeznění mrazů.

Vláha je klíčová
Vysazený stromek nevyžaduje speciální péči, je třeba mu jen dopřát dostatek vláhy. V deštivém podzimu se o vše postará příroda. Pokud však přijde zima bez sněhové peřiny, holomrazy dokáží vytáhnout ze země vláhu, což by mohlo způsobit vyschnutí stromku. Proto v teplejších dnech uděláte správně, pokud ho zalijete vodou, která ochrání kořeny před vysoušením. Ideální jsou slunečné dny, kdy hřejivé slunce zahřívá povrch půdy.

Půjde-li vše podle očekávání, s příchodem jara se začne stromek probírat k životu a začne vám ve dvoře či zahradě dělat radost. Možná už v prvním roce budete slavnostně trhat z větve první jablíčko či hrušku, abyste věděli, co vás čeká v příštích letech.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články