9.2 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůDům a bytCo byste měli udělat po zimě kolem domu

Co byste měli udělat po zimě kolem domu

Zima definitivně končí a život ve dvoře a na zahrádce začíná ožívat. Odstartujte novou sezónu drobnými pracemi, které vyžadují vaši pozornost.

1.Ukliďte dvůr
Pokud vás první sníh překvapil nepřipravené, s koncem zimy se ve dvoře objevila spousta nepořádku. Odložte zapomenuté věci na své místo, povyprávějte vše, co se sesypalo pod váhou sněhu a navraťte dvoru jeho reprezentativní vzhled. Připravte si hrábě, drtičku zahradního odpadu, kolečka a pytle. Podujměte se přestěhovat králíkárny na nové slunečnější místo, rozeberte starou rozpadlou udírnu a vyvěste na internet inzerát, že darujete nepotřebné cihly a tašky, které vám zabírají nepovšimnuté místo v koutě už léta. Vysypte na cestičky čerstvou vrstvu hoblin a napravte svalený plot, na který se vyvalila stařičká zanedbaná jabloň.

Čtěte také:

Rakousko od pondělí 8. listopadu zpřísňuje pravidla pro neočkované

Čtěte také:

3 věci, které zažijete pouze v Záhřebu

Čtěte také:

Tel Aviv: Dovolená v Amsterdamu Blízkého východu

Čtěte také:

Neapol - Co vidět a je třeba se ho opravdu bát?

Čtěte také:

Zapomenutý východní Island

Čtěte také:

Labradorit

2.Přehoďte kompost
Nic nerozproudí život v kompostovišti víc než vidle ve vašich rukou. Zpřehazujte všechny kopy, aby se materiál nadlehčil a obohatil o vzduch. Pokud bakterie ucítí novou příležitost, okamžitě se proberou k životu a začnou rozkládat zbytky z vašeho trávníku, živého plotu, zahrádky a listí raketovou rychlostí. Pokud při přehazování zjistíte, že některé kopy již završily svoji práci, prosejte zralý kompost přes řídké síto a navrecujte ho, abyste jej měli připraven k pěstování sazenic letošní zahrádkářské sezóny. Fólie zabrání prosychání a tak si kompost zachová svoji ideální strukturu.

3.Ostříhejte stromky
Než se míza rozproudí v plné síle do pupenů, využijte poslední dny spánku dřevin k jejich řezu. Zaměřte se nejen na jádroviny a bobuloviny, ale také na okrasnou výsadbu a živý plot. V této době je většina dřevin bez olistění a tak můžete zkontrolovat jejich zdravotní stav i vyzrání dřeva. Vystříhejte mrtvé vymrzlé části i nekrotické výhonky zimostrázu. Pokud jste promeškali příležitost pro podzimní výsadbu dřevin, můžete tak učinit ještě teď. Umístěte do dvora několik ovocin a pro ptáčata vysaďte křoviny, které jsou známé bohatou rodivostí drobných plodů.

4.Obnovte nátěry plotů
Mrznoucí voda mohla ukončit životnost starého nátěru na dřevěném altánku, lavičce, ale i na ocelové brance. Zkontrolujte jejich stav, odstraňte nalezené vady a začněte s přípravou na jejich ošetření. Vyhraďte si pro tuto práci teplý slunečný víkend, který vám zajistí radost při práci. Se samotným nátěrem však zatím nespěchejte. Zatímco napouštěcím lazurám na bázi olejů a vosků nízké teploty nepřekážejí, vodou ředitelné akrylové nátěry jsou citlivé na vysokou vlhkost a nízkou teplotu. V uspěchaných případech sáhněte raději po syntetice, počítejte však s jejím delším schnutím.

  1. Překontrolujte stezky, zídky a cestičky
    Starý a nekvalitní beton se nejčastěji ozve po zimě. Překontrolujte chodníčky, obrubníky, zídky a cestičky, abyste zjistili, v jakém jsou stavu. Zatímco u některých je jedinou záchranou jejich výměna za nové, jiným lze ještě včas pomoci. Očistěte je od uvolněných částí, odprašte a napusťte hloubkovou penetrací. Opravte vady cementovou maltou a oživte povrch cementovým mlékem. Neuděláte chybu, pokud sáhnete po nanotechnologiích, které zabrání vnikání vody. Stačí jediný nástřik a pára bude ze staré betonové zídky unikat ven, avšak nová voda se dovnitř do něj nedostane.

6.Ponaprávejte zkřivené okapy
Pokud těžký sníh na střeše povykrucoval okapy, budou si žádat nápravu, než se přižene první deštivé období. Vylezte na žebřík, pootáčejte je do správné polohy a pouvažujte nad tím, zda byste letos neměli přece jen investovat do sněžných lapačů, které by takovému stavu zabránily. Někdy stačí pouze přemontovat závěsné háky tak, aby byl okap postaven níže. Nezanedbejte tento úkol, protože budete-li nápravu odkládat, může se stát, že vám srážková voda začne zatékat do sklepa nebo zaútočí na vaši vynovenou fasádu či schodiště za verandou.

7.Připravte trávník na sezónu
Druhá polovina března patří trávníku. Šetřete jej až do proschnutí a ukončení ranních mrazů. Následně vás bude čekat jeho prohrabání, provzdušnění, zalátání holin a první sečení. Prohlédněte nabídky zahrádkářských prodejen a udělejte najednou i to, co jste měli udělat ještě na podzim. Rozmístěte do travnaté plochy drobné cibulky šafránů, které se pro vás stanou nejen posly jara, ale také připomínkovačem, který vám každý rok určí to nejsprávnější období pro jarní údržbu trávníku.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články