Přesaďte pokojové květiny do nových květináčů, dokud je přibývající světlo nepřebere do nové růstové sezóny.
I když změna ročních období v našich příbytcích není až tak citelná jako venku, pokojové květiny přece jen vnímají změny ročních období. Mění se délka světelného dne, ale také intenzita paprsků. Teplé slunečné dny proto probouzejí k životu vše, co dosud dřímalo v květináči.
Čtěte také:
Jak hledat fotolokality
Čtěte také:
Jak se vrátit na Marshallovy ostrovy?
Čtěte také:
Anglická riviera - sluneční rozkvetlá oáza v deštivé krajině
Čtěte také:
Quito – hlavní město Ekvádoru
Čtěte také:
Dveře na bratislavský způsob
Čtěte také:
10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše
Čtěte také:
Malý flíček, velká zábava
Čtěte také:
Jak zařídit byt za málo peněz s velkým efektem
Čtěte také:
Krása, odolnost a funkčnost zahradního nábytku vydrží po mnoho let
Čtěte také:
Vybíráte nábytek do domácnosti? Vsaďte na kvalitu a pohodlí
Omlaďte je
Některé květiny se rozrůstají více než jiné a tak se neobejdou bez pravidelného zmlazování. Při řezu se snažíme obnovit jejich kompaktní tvar a usměrnit je v růstu tak, aby se zahustily. Řez provádějte několik dní před přesazováním. Řezné rány zaschnou a vyhojí se, takže rostlina bude mít dostatek energie na rozrůstání kořenů.
Vyhraďte si pro tento úkon 7-14denní předstih, abyste zbytečně nezvyšovali stresový tlak na rostlinu. Řez může zlepšit vzhled fíkusů a ibišků, svědčí vavřínu či dřevinám a pomůže udržet pod kontrolou i některé druhy popínavek.
Připravte si vhodné květinky
Bytové květiny žijí v ohraničených nádobách v neustálém šoku a každá změna pro ně znamená zátěž. Proto je třeba při přesazování postupovat opatrně a vyvarovat se velkých skoků ve velikosti květinníku. Obecně platí pravidlo, že nový květinník má být jen o tolik větší, abyste do spáry vedle zeminy vcpali jeden či dva prsty.
Pálená hlína je klasickým materiálem, který je vzdušný a dokáže zamezit nadměrné zálivce květů citlivých na promočení. Neglazované hliněné květinníky mají dobrou stabilitu a přivádějí vzduch do půdního systému. I když za ně zaplatíte víc než za plast, mají své opodstatnění. Kromě vhodné půdní kondice se postarají o zvlhčování vzduchu v pokoji.
Plastové květníky jsou sice dekorativní, lehké a levné, svědčí spíše množitelům rostlin než pěstitelům. Využijte je raději než vnější dekorativní obal, který překryje fádnost pálené hlíny. Výhodné je, aby venkovní květinák nabídl prostor pro proudění vzduchu. Přestože i přes spáru, kterou pro dekorativnost vyplníte drobným kamenivem.
Do módy se začínají vracet výsadbové nádoby z pozinkovaného plechu a to s různými povrchovými úpravami. Opět jim svědčí více dekorativní funkce než poskytnout prostor pro přímou výsadbu.
Zkontrolujte kořenový bal
Před přesazováním je třeba vždy počítat s drobnými poškozeními kořenů a tak nezaškodí zásobit květ v předstihu vláhou. Stačí zálivka s denním předstihem před přesazováním a stres bude o něco nižší.
Po vyklopení kořenového balu z květinníku vždy překontrolujte stav kořenů. Zatímco některé květinníky ukrývají hnijící části kořenového systému, v jiných mohou dřímat škůdci, které nejčastěji prozradí bílé vatovité zámotky na kořenech.
Nahnilé části vystřihněte, zamoření škůdci lze řešit pouze insekticidy. V květinníku je umělé prostředí, ve kterém rovnováha přírody neplatí. Objeví-li se škůdce, zasáhnout musí člověk.
Zbavte je prachu
Přesazování je ideálním časem ik odstranění prachu ze všech zelených částí květin. Navolte na sprchové růžici co nejslabší proudy vody a pod malým tlakem celou nadzemní část vysprchujte. Pokud je to nutné, sprchování opakujte. Nezapomeňte vložit do odtoku sítko, abyste při volnějším kořenovém balu neucpali zeminou sifon.
Nezapomeňte na drenáž
Každý květinník musí při zalévání zajistit odtok přebytečné vody. Proto musí mít ve spodní části odtokový otvor. Aby fungoval lépe, přínosem je i malá vrstva drenáže z hliněných střepů či drobnějšího nasákavého kameniva.
Na vrstvu kameniva naložte vrstvičku substrátu nebo zeminy tak, aby byla květina zasazena ve stejné hloubce jako v předchozím květinníku. Lůžko ze zeminy dá kořenovému balu dostatečnou oporu, aby se nepropadával. Spáru po obvodu zasypte zeminou a utřeste. Pokud se po první zálivce propadne, dosypte novou tak, aby splynula s okolím.
Při výběru zeminy mějte na paměti, že by měla být přínosem a ne rizikem. Proto je vhodnější sáhnout po sterilním pěstebním substrátu nebo preparané zeminy z vlastní zahrádky. Sterilizace teplem či párou zabrání, aby spóry plísní či škůdců napadly rostlinu.
Na lepší místo
Po přesazení svědčí květem teplé stanoviště s dostatkem světla, aby se se změnami vypořádali s co nejmenším úsilím. Potrvá přibližně dva týdny, než je budete moci v růstu podpořit dávkou hnojiva.
Než se vaše květiny začnou probírat k životu, popřemýšlejte nad tím, kterým z nich může přispět letnění. Již nyní můžete naplánovat jejich revitalizaci na balkoně, terase či jiném stanovisku, která posílí jejich kondičku.